FANDOM


West Coast lost a wealth of experience with the retirements of Matt Priddis and Sam Butler along with journeyman ruckman Jonathan Giles and one-year Eagles Sam Mitchell and Drew Petrie, and the delisting of veterans Sharrod Wellingham and Josh Hill. The only arrival with previous AFL experience was former Power midfielder Brendon Ah Chee. The Eagles traded aggressively to acquire a handful of second-round picks, and went tall with their first two picks before taking livewire Subiaco forward Liam Ryan.

Player arrivalsEdit

Exchange period : Brendon Ah Chee (Port Adelaide)

National draft: Brayden Ainsworth (Subiaco), Oscar Allen (West Perth), Jarrod Brander (Bendigo Pioneers), Hamish Brayshaw (Sandringham Dragons), Jack Petruccelle (Northern Knights), Liam Ryan (Subiaco)

Rookie draft: Ryan Burrows (South Fremantle), Callan England (Claremont), Tony Olango (St Mary's, NT)

Player departuresEdit

Retired: Sam Butler, Jonathan Giles, Sam Mitchell, Matt Priddis, Paddy Brophy (rookie), Drew Petrie (rookie)

Delisted: Josh Hill, Tom Lamb, Sharrod Wellingham, Tom Gorter (rookie), Jordan Snadden (rookie), Simon Tunbridge (rookie)

Exchange periodEdit

Trades:

Traded To For Notes
Future WCE third-round pick Port Adelaide Brendon Ah Chee
Future PA fourth-round pick
Pick 50 (Brayden Crossley)
Future WCE first-round pick
Gold Coast Pick 21 (Oscar Allen)
Pick 26 (Liam Ryan)
Pick 37 (Jack Petruccelle)
Future GC second-round pick

National draftEdit

13. Jarrod Brander (Bendigo Pioneers)

21. Oscar Allen (West Perth)

26. Liam Ryan (Subiaco)

32. Brayden Ainsworth (Subiaco)

38 (was 37). Jack Petruccelle (Northern Knights)

68 (was 69). Hamish Brayshaw (Sandringham Dragons)

77 (was 83). Passed.

Rookie draftEdit

13. Ryan Burrows (South Fremantle)

27. Tony Olango (St Mary's, NT)

35. Callan England (Claremont)

Other clubsEdit

Adelaide
In
Rookie elevation Hugh Greenwood, Alex Keath
Exchange period Bryce Gibbs (Carlton), Sam Gibson (North Melbourne)
National draft Darcy Fogarty (Glenelg), Andrew McPherson (Woodville-West Torrens)
Rookie father-son selection Jackson Edwards (Glenelg)
Rookie draft Lachlan Murphy (Adelaide SANFL), Patrick Wilson (Sturt)
Out
Retired Scott Thompson, Sam Shaw (rookie)
Exchange period Charlie Cameron (Brisbane), Jake Lever (Melbourne), Harrison Wigg (Gold Coast)
Delisted Cameron Ellis-Yolmen, Dean Gore, Troy Menzel, Jonathan Beech (rookie)
Brisbane
In
Exchange period Charlie Cameron (Brisbane), Luke Hodge (Hawthorn)
Academy selection Connor Ballenden (Wests Juniors), Jack Payne (Noosa)
National draft Zac Bailey (Southern District), Cameron Rayner (Western Jets), Brandon Starcevich (East Perth), Toby Wooller (Oakleigh Chargers)
International rookie selection Cian Hanley (Brisbane, redrafted)
Rookie draft Claye Beams (Brisbane, redrafted)
Out
Exchange period Tom Rockliff (Port Adelaide, restricted free agent), Josh Schache (Western Bulldogs)
Delisted Claye Beams, Josh Clayton, Michael Close, Jonathan Freeman, Ryan Harwood, Jarrad Jansen, Blake Grewar (rookie), Matt Hammelmann (rookie), Cian Hanley (rookie), Reuben William (rookie)
Carlton
In
Exchange period Matthew Kennedy (GWS Giants), Darcy Lang (Geelong), Matthew Lobbe (Port Adelaide), Aaron Mullett (North Melbourne, delisted free agent)
National draft Tom De Koning (Dandenong Stingrays), Paddy Dow (Bendigo Pioneers), Jarrod Garlett (South Fremantle), Lochie O’Brien (Bendigo Pioneers), Angus Schumacher (Bendigo Pioneers)
Pre-season draft Cameron O'Shea (Northern Blues VFL)
International rookie selection Cillian McDaid (Galway, Ire)
Rookie draft Matt Shaw (Gold Coast)
Out
Retired Dennis Armfield, Daniel Gorringe, Rhys Palmer, Matt Korcheck (rookie)
Exchange period Bryce Gibbs (Adelaide)
Delisted Blaine Boekhorst, Dylan Buckley, Kristian Jaksch, Billie Smedts, Liam Sumner, Simon White, Andrew Gallucci (rookie), Ciaran Sheehan (rookie)
Collingwood
In
Rookie elevation Mason Cox
Exchange period Sam Murray (Sydney)
Father-son selection Tyler Brown (Eastern Ranges)
National draft Nathan Murphy (Sandringham Dragons), Jaidyn Stephenson (Eastern Ranges)
Alternative talent selection Jack Madgen (Delta State Uni, NCAA basketball)
Rookie draft Flynn Appleby (GWV Rebels), Brody Mihocek (Port Melbourne VFL), Adam Oxley (Collingwood, redrafted)
Out
Retired Ben Sinclair, Jesse White
Delisted Lachie Keeffe, Adam Oxley, Jackson Ramsay, Liam Mackie (rookie), Mitch McCarthy (rookie), Henry Schade (rookie)
Essendon
In
Rookie elevation Jake Long
Exchange period Adam Saad (Gold Coast), Devon Smith (GWS Giants), Jake Stringer (Western Bulldogs)
National draft Matt Guelfi (Claremont), Jordan Houlahan (Sturt), Brandon Zerk-Thatcher (Sturt)
Alternative talent selection Luke Lavender (Adelaide Cricket Club)
Rookie draft Trent Mynott (Eastern Ranges)
Out
Retired James Kelly, Brent Stanton, Jobe Watson
Delisted Craig Bird, Heath Hocking, Ben Howlett, Alex Morgan, Yestin Eades (rookie)
Fremantle
In
Rookie elevation Brady Grey
Exchange period Brandon Matera (Gold Coast), Nathan Wilson (GWS Giants)
National draft Andrew Brayshaw (Sandringham Dragons), Adam Cerra (Eastern Ranges), Hugh Dixon (Kingborough Tigers), Scott Jones (East Perth), Lloyd Meek (GWV Rebels), Tom North (Eastern Ranges), Sam Switkowski (Box Hill VFL)
Rookie draft Bailey Banfield (Claremont), Stefan Giro (Norwood)
Out
Retired Zac Dawson, Garrick Ibbotson, Shane Yarran
Exchange period Harley Balic (Melbourne), Hayden Crozier (Western Bulldogs), Lachie Weller (Gold Coast)
Delisted Zac Clarke, Sam Collins, Jonathan Griffin, Nick Suban, Josh Deluca (rookie), Matthew Uebergang (rookie)
Geelong
In
Rookie elevation Jack Parsons
Exchange period Gary Ablett (Gold Coast)
National draft Charlie Constable (Sandringham Dragons), Lachlan Fogarty (Western Jets), Tim Kelly (South Fremantle), Gryan Miers (Geelong Falcons)
Rookie draft Stewart Crameri (Western Bulldogs), Matthew Hayball (Geelong, redrafted)
Out
Retired Tom Lonergan, Andrew Mackie
Exchange period Darcy Lang (Carlton), Steven Motlop (Port Adelaide, restricted free agent)
Delisted Josh Cowan, Matthew Hayball, Tom Ruggles
Gold Coast
In
Exchange period Lachie Weller (Fremantle), Harrison Wigg (Adelaide), Aaron Young (Port Adelaide)
Academy selection Brayden Crossley (Palm Beach-Currumbin), Connor Nutting (Broadbeach)
National draft Charlie Ballard (Sturt), Wil Powell (Claremont)
Zone selection Jacob Dawson (Palm Beach-Currumbin), Jacob Heron (Cairns Saints)
Rookie draft Nick Holman (Central District), Josh Jaska (Geelong Falcons), Mackenzie Willis (Gold Coast, redrafted)
Out
Exchange period Gary Ablett (Geelong), Brandon Matera (Fremantle), Adam Saad (Essendon)
Delisted Daniel Currie, Jarrad Grant, Mitch Hallahan, Trent McKenzie, Matt Shaw, Mackenzie Willis, Keegan Brooksby (rookie), Ryan Davis (rookie), Cameron Loersch (rookie)
GWS Giants
In
Rookie elevation Daniel Lloyd
Exchange period Lachie Keeffe (Collingwood, delisted free agent)
Academy selection Nick Shipley (St George)
National draft Aiden Bonar (Dandenong Stingrays), Zac Langdon (Claremont), Sam Taylor (Swan Districts)
Zone selection Jack Buckley (UWS Giants)
Rookie draft Dylan Buckley (Carlton), Sam Reid (GWS, redrafted)
Out
Retired Tom Downie, Steve Johnson, Shane Mumford, Tendai Mzungu (rookie), Joel Patfull (rookie)
Exchange period Matthew Kennedy (Carlton), Devon Smith (Essendon), Nathan Wilson (Fremantle)
Delisted Sam Reid (rookie)
Hawthorn
In
Exchange period Jarman Impey (Port Adelaide)
National draft Dylan Moore (Eastern Ranges), Jackson Ross (Eastern Ranges), James Worpel (Geelong Falcons)
Academy selection Changkuoth Jiath (Gippsland Power)
Rookie draft Harrison Jones (Murray Bushrangers), David Mirra (Box Hill VFL), Dallas Willsmore (Hawthorn, redrafted)
Out
Retired Josh Gibson, Tyrone Vickery, Jack Fitzpatrick (rookie), Luke Surman (rookie)
Exchange period Luke Hodge (Brisbane)
Delisted Billy Hartung, Kade Stewart, Dallas Willsmore
Melbourne
In
Rookie elevation Joel Smith
Exchange period Harley Balic (Fremantle), Jake Lever (Adelaide)
National draft Oskar Baker (Aspley), Bayley Fritsch (Casey VFL), Harrison Petty (Norwood), Charlie Spargo (Murray Bushrangers)
Out
Retired Colin Garland, Heritier Lumumba
Exchange period Jack Watts (Port Adelaide)
Delisted Liam Hulett, Ben Kennedy, Jake Spencer, Jack Trengove, Mitch White (rookie)
North Melbourne
In
Exchange period Adam Morgan (Essendon, delisted free agent)
National draft Luke Davies-Uniacke (Dandenong Stingrays), Billy Hartung (Hawthorn), Kyron Hayden (Subiaco), Will Walker (Sandringham Dragons), Tristan Xerri (Western Jets)
Alternative talent selection Tom Jeffries (Nudgee College, Qld)
Rookie draft Tom Murphy (Dandenong Stingrays), Gordon Narrier (Perth)
Out
Exchange period Sam Gibson (Adelaide)
Delisted Lachie Hansen, Aaron Mullett, Lindsay Thomas, Corey Wagner, Will Fordham (rookie), Matthew Taylor (rookie)
Port Adelaide
In
Rookie elevation Dan Houston
Exchange period Trent McKenzie (Gold Coast, delisted free agent), Steven Motlop (Geelong, restricted free agent), Tom Rockliff (Brisbane, restricted free agent), Jack Trengove (Melbourne, delisted free agent), Jack Watts (Melbourne)
National draft Dom Barry (Glenelg), Kane Farrell (Bendigo Pioneers), Joel Garner (Eastern Ranges), Sam Hayes (Eastern Ranges), Jake Patmore (Claremont)
Rookie draft Lindsay Thomas (North Melbourne)
Out
Retired Nathan Krakouer, Angus Monfries
Exchange period Brendon Ah Chee (West Coast), Logan Austin (St Kilda), Jarman Impey (Hawthorn), Matthew Lobbe (Carlton), Jackson Trengove (Western Bulldogs, restricted free agent), Aaron Young (Gold Coast)
Delisted Jesse Palmer, Matthew White, Brett Eddy (rookie)
Richmond
In
Rookie elevation Jason Castagna, Ivan Soldo
Father-son selection Patrick Naish (Northern Knights)
National draft Noah Balta (Calder Cannons), Callum Coleman-Jones (Sturt), Jack Higgins (Oakleigh Chargers), Ben Miller (Subiaco)
Academy selection Derek Eggmolesse-Smith (Bendigo Pioneers)
Rookie draft Liam Baker (Subiaco)
Out
Retired Ivan Maric, Chris Yarran
Delisted Jake Batchelor, Todd Elton, Taylor Hunt, Ben Lennon, Steven Morris
St Kilda
In
Exchange period Logan Austin (Port Adelaide)
National draft Hunter Clark (Dandenong Stingrays), Oscar Clavarino (Dandenong Stingrays), Nick Coffield (Northern Knights), Ben Paton (Murray Bushrangers)
Rookie draft Doulton Langlands (Murray Bushrangers), Lewis Pierce (St Kilda, redrafted)
Out
Retired Sean Dempster, Leigh Montagna, Nick Riewoldt
Delisted Jason Holmes, Lewis Pierce, Nick Coughlan (rookie)
Sydney
In
Rookie elevation Lewis Melican, Colin O'Riordan
National draft Matthew Ling (Geelong Falcons), Tom McCartin (Geelong Falcons), Ryley Stoddart (Eastern Ranges)
Zone selection James Bell (UNSW-ES), Jake Brown (St George)
Rookie draft Joel Amartey (Sandringham Dragons), Alex Johnson (Sydney, redrafted), Angus Styles (Sandringham Dragons)
Out
Retired Jeremy Laidler, Shaun Edwards (rookie)
Exchange period Sam Murray (rookie, Collingwood)
Delisted Brandon Jack, Alex Johnson, Tyrone Leonardis, Michael Talia
Western Bulldogs
In
Exchange period Hayden Crozier (Fremantle), Josh Schache (Brisbane), Jackson Trengove (Port Adelaide, restricted free agent)
National draft Aaron Naughton (Peel Thunder), Callum Porter (Gippsland Power), Ed Richards (Oakleigh Chargers)
Rookie draft Billy Gowers (Footscray VFL), Roarke Smith (Western Bulldogs, redrafted)
Out
Retired Matthew Boyd, Travis Cloke, Robert Murphy
Exchange period Jake Stringer (Essendon)
Delisted Stewart Crameri, Declan Hamilton, Josh Prudden (rookie), Roarke Smith (rookie), Tristan Tweedie (rookie)